Natalka

Natalka ma 13 lat i jest pierwszą podopieczną Fundacji, to dzięki niej zaczęliśmy naszą wspólną drogę Ku Dobremu.

Nasza podopieczna najbardziej lubi spędzać czas ze swoją mamą i siostrą. Kiedy wokół jest zbyt spokojnie z buzi Natalki znika uśmiech i nawet jej wesoły piesek nie jest w stanie jej rozweselić.

Natalka nie może bawić się sama, ponieważ cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, które powoduje, że jej mięśnie są bardzo sztywne i napięte. Spastyczność mięśni wpływa na brak kontroli rąk i nóg Natalki. Pomimo wielu godzin rehabilitacji, na której Natalka naprawdę ciężko pracuję, nie jest ona w stanie samodzielnie siedzieć, chodzić i mówić. Jednak Ci, którzy znają ją dobrze, potrafią wiele wyczytać z pięknych oczu i uśmiechu Natalii.
Natalka jest uczennicą Zespół Szkół Specjalnych nr 11 w Krakowie. Choć droga do Krakowa zajmuje jej dużo czasu (czasem to prawie godzina w jedną stronę), Natalia bardzo lubi tam chodzić. Czas spędzony z nauczycielami i przyjaciółmi jest dla niej bezcenny. Musicie wiedzieć, że chociaż nasza podopieczna nie mówi, to bardzo lubi towarzystwo innych i ogromnie ceni poświęcaną jej uwagę. 
Ostatni rok był dla Natalki bardzo trudny, ze względu na epidemię przez długi czas nie chodziła do szkoły. Choć w tym czasie szkoła zapewniała zajęcia zdalne, dla Natalki taka forma nauki nie była łatwa. Na szczęście kochająca mama naszej podopiecznej, włożyła dużo pracy, aby nasza Gwiazdka jak najmniej odczuła skutki braku zajęć stacjonarnych w szkole. Taka mama to prawdziwy skarb!
W ostatnim czasie Natalka bardzo urosła, przyczyniło się do tego letnie słońce, które przyozdobiło buzię naszej podopiecznej tysiącem piegów. W krótkim czasie Natalka wyrosła ze wszystkich swoich sprzętów: ortez, które prostują jej nogi i ręcę; pionizatora, dzięki któremu może wyprostować i stanąć na własnych nogach; wózka, którym na co dzień się porusza. Fundacja Chomik – Ku Dobremu pomogła sfinansować te sprzęty jak i pokryła część kosztów rehabilitacji.

Wszyscy, a zwłaszcza mama, mówią że jestem małą śmieszką. Jestem ciekawa świata i wszędzie mnie pełno. Zapytacie pewnie jak to możliwe, skoro sama nie potrafię chodzić? Pomaga mi w tym specjalne urządzenie – Pionizator dynamiczny NF Walker, który utrzymuje mnie w pionie i pozwala się poruszać. Dzięki niemu mogę stać i wybrać się na spacer, ale najważniejsze, że mogę poczuć się też chociaż trochę samodzielna. To taka moja osobista limuzyna i pojazd terenowy w jednym. Niestety cena tego sprzętu też dorównuje samochodowi (tak mówią rodzice). W jego zakupie pomogła nam Fundacja Chomik – Ku Dobremu.

Opowiedz o nas: