Międzynarodowy Dzień Chorych na Epilepsję.

Dzisiaj większość z Was celebruje Walentynki – Dzień Zakochanych 🥰❤️

Święty Walenty jest patronem, również chorych na epilepsję oraz choroby psychiczne. 💜

Dlatego 14 lutego został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Chorych na Epilepsję. Choroby często niezauważanej, trudnej. 💜

W naszym środowisku są osoby, które na co dzień zmagają się z padaczką (epilepsją), nie wykluczajmy ich, nie unikajmy. Niestety, wokół tej choroby narosło wiele szkodliwych mitów, ale pamiętajmy, że z padaczką można żyć normalnie. 💜

Dzisiaj, z okazji Międzynarodowego Dnia Epilepsjii, postaramy się przybliżymy Wam tę chorobę 🖊… Jej objawy mogą wystąpić u osób w różnym wieku, a jej przyczyny często pozostają nie znane. Za rozwój choroby odpowiada zaburzone przesyłanie impulsów w mózgu. Polega to na tym, że chwilowo zostają zaburzone funkcje grupy neuronów (komórek nerwowych) skupionych w określonej części mózgu, czyli w tzw. ognisku padaczkowym, co doprowadza do wystąpienia napadu. Na skutek ich nagłego wyładowania dochodzi do wystąpienia ataku padaczki, objawiającego się poprzez delikatny ruch mięśni mimicznych, przez utratę świadomości, całkowity spadek napięcia mięśni po silne drgania całego ciała. U różnych pacjentów epilepsja może przebiegać zupełnie inaczej.

Padaczka cechuje się skłonnością do występowania nawracających, podobnych do siebie napadów. Kluczowe jest jej wczesne zdiagnozowanie i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Świadomość, iż każdy z nas może pomóc osobie podczas napadu, jest bardzo ważna! Mimo, że często napady wyglądają przerażająco to:

– zachowaj spokój,

– chroń głowę chorego, ułóż coś miękkiego pod nią,

– udrożnij drogi oddechowe, odsuwając lekko głowę do tyłu,

– nie wkładaj niczego między zęby,

– ułóż chorego w pozycji bezpiecznej, na boku, (jeśli napięcie mięśniowe, na to pozwala),

– nie budź chorego, jeśli zasnął po napadzie,

– po około 2-3 minutach napad powinien ustępować, jeśli atak się przedłuża, wezwij pogotowie.💜

Ten dzień jest idealny, aby poszerzyć wiedzę i być czujnym na innych 💜

Wszystkim tym, którzy na co dzień zmagają się z chorobą, życzymy dużo siły i wytrwałości! Zrozumienia i życzliwości od innych, szacunku oraz przyjaźni 🫂

Kochane nasze fundacyjne EPILUDKI życzymy Wam piękniego dnia 💜💜💜

Opowiedz o nas: