Marcel

Poznajcie historię Marcela
Marcel urodził się zupełnie zdrowy i nic nie wskazywało na to, że jego życie ma dla niego trudny ale i wyjątkowy scenariusz. W wieku zaledwie dwóch lat, Marcel podczas zabawy przy oknie, uderzył głową w znajdujący się nad nim parapet. Od tej chwili jego życie całkowicie się zmieniło…
Na rękach swojej mamy utracił wszystkie funkcje życiowe, stał się całkowicie bezwładny i wymagający natychmiastowej reanimacji. Po długim i ciężkim pobycie w szpitalu, przed Marcelem i jego najbliższymi zaczęła rysować się całkowicie nowa rzeczywistość…
Diagnoza lekarska brzmiała nabyte porażenie mózgowe, Marcel utracił możliwość samodzielnego siedzenia, chodzenia, mowy. Stał się całkowicie zależny od innych osób.
Mimo tego w szkole nauczyciele mówią na niego „uniwersytet”. Dzięki specjalnej klawiaturze, którą z trudem obsługuje może się z nami komunikować. To co ma do powiedzenia wystukuje mozolnie literka po literce. Napisanie jednego zdania zajmuje mu 15-20 minut a mimo to jest bardzo szczęśliwy, bo przez wiele lat nikt nie wiedział że jest świadomy, że wszystko rozumie.
Jak sam napisał: „Powiem ci, że to dziwne nagle być rozumianym przez tylu ludzi. Gdy pomyślę o tych wszystkich latach w ciszy, to gra mi w sercu radość. Gdy inni cię słyszą, życie ma większy sens.”

Marcel jest uśmiechniętym, bardzo inteligentnym, wrażliwym, wręcz błyskotliwym chłopakiem, który…. jest dosłownie uwięziony we własnym ciele. Największym jego przeciwnikiem jest własne ciało. Marcel walczy ze spastyką – nieustannym napięciem mięśni, które uniemożliwia mu kontrolę nad swoimi ruchami. Wspierając Marcela w jego codziennych zmaganiach z chorobą, Fundacja Chomik – Ku Dobremu pomogła sfinansować zakup specjalistycznego wózka dla Marcela.

Opowiedz o nas: