Fundacyjna „kruszynka” – Rita.

Czas abyście poznali naszą fundacyjną „kruszynkę” – Ritę 👧.
Dlaczego Ją tak nazywamy? – spójrzcie na zdjęcia, takie określenie samo się nasuwa 😍.
Rita ma niespełna trzy latka, była długo wyczekiwanym dzieckiem ❤️. Miłość najbliższych pozwala Jej wciąż pokonywać przeciwności, a problemów, zwłaszcza zdrowotnych, jest sporo. Los obdarzył ją bowiem dodatkowym chromosomem w 18 parze 😉.
Ta bardzo rzadka wada genetyczna nazywana jest Zespołem Edwardsa 😔. Trisomia chromosomu 18 powoduje zaburzenia w rozwoju organizmu i skutkuje wystąpieniem szeregu wad. Widocznymi cechami charakterystycznymi Zespołu Edwardsa są min: niska masa ciała, małogłowie, szerokie rozstawienie oczu, mniejszy rozmiar ust, zaciśnięte w pięści dłonie i paluszki nachodzące na siebie. Dodatkowy chromosom powoduje także częste problemy z oddychaniem, wady serduszka, opóźnienie psycho – ruchowe itp. Zespół Edwardsa jest chorobą genetyczną, nie da się jej wyleczyć, a przynajmniej na chwilę obecną jest to poza zasięgiem medycyny 🤷‍♀️.

Chociaż w początkowych dniach stan dziewczynki był poważny, teraz staje się coraz silniejsza ❤️. Nasza Podopieczna ma maleńki ubytek w przegrodzie międzykomorowej, na szczęście nie wpływa to na funkcjonowanie wydolności oddechowej i krążeniowej ❤️. Obecnie dziewczynka ma wzmożone napięcie obwodowe a obniżone centralne 😔. Rita wymaga całodobowej opieki, Mama jest ogromnym źródłem miłości, szuka wszelkich form wsparcia dla córki. 😊 Dziewczynka uczestniczy w różnorakich terapiach, które pozwalają Jej nabywać nowe umiejętności, wzmacniają to, co już potrafi 🫶. Rita korzysta z WWR, jest pod opieką Fundacja Krakowskie Hospicjum dla Dzieci imienia księdza Józefa Tischnera, kilka razy brała udział w turnusach w Michałkowo. Jest pod kontrolą wielu specjalistów, jak fizjoterapeuta, logopeda, okulista, kardiolog, nafrolog, endokrynolog, ortopeda, gastroenterolog. Dzięki zaangażowaniu Mamy i intensywnym rehabilitacjom, w których wspomaga je Fundacja Chomik – Ku Dobremu zaczęła już samodzielnie siedzieć, raczkować, jest szansa, że zacznie samodzielnie chodzić 🚶‍♀️. Mimo swojej choroby inspiruje siłą woli, nie traci zapału i walczy o swoje sprawności 😍 💪.

Rita to prawdziwa „Calineczka” o wielkim serduszku, która daje wiele miłości swoim najbliższym ❤️. Mimo, że ma problemy z komunikacją, to przepada za towarzystwem starszego kuzynostwa oraz swojego psiaka, który nie odstępuje od Niej na krok 😊 pilnuje, liże, przynosi zabawki i czuwa cały czas obok. Rita lubi zabawy kolorowymi przedmiotami, jak książeczki, kubeczki … ulubioną zabawką jest gąsieniczka, którą mogłaby bawić się cały dzień 😉 Uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu oraz spacerować. Trzymamy kciuki, aby któregoś dnia samodzielnie mogła biegać po swoim ogrodzie. 🏃‍♀️ 💪

Ściskamy Cię Rita ❤️

Opowiedz o nas: